Zákaz plastových brček

Zákaz plastových brček

Evropský parlament při zasedání na jaře roku 2019 schválil celounijní zákaz používání jednorázového plastového nádobí. (Single-Use Plastics Directive) Tato nová směrnice má za cíl snížit množství plastového odpadu a tím ochránit životní prostředí. Zákaz má vejít v platnost začátkem roku 2021 a týkají se ho následující produkty:

  • jednorázové plastové příbory (vidličky, nože, lžíce, jídelní hůlky),
  • jednorázové plastové talíře,
  • plastová brčka,
  • plastové vatové tyčinky,
  • plastové tyčky k balónkům,
  • produkty z oxo-rozložitelných plastů, jednorázové plastové nádoby na potraviny (např. obaly rychlého občerstvení) a nádoby na potraviny a nápoje vyrobené z expandovaného polystyrenu.

Dle údajů evropské komise se tyto plastové výrobky podílejí až z 80% na celkovém mořském znečištění.

Směrnice se také zaobírá problémem recyklace plastů, informovanosti o negativních vlivech pouličního odhazování cigaretových nedopalků s plastovými filtry, plastových kelímků či vlhčených ubrousků na životní prostředí.

I Česká republika vyvíjí aktivitu ke snížení množství jednorázových plastů. Ministerstvo životního prostředí vede kampaň #dostbyloplastu proti nadužívání jednorázového nádobí. Snaží se v rámci akce uzavírat s restauracemi, fastfoody a kavárnami dobrovolné dohody, aby si zákazníci mohli vybrat bezplatně alternativu k plastovému nádobí.

Pokud chcete i Vy udělat změnu a nahradit plastová brčka těmi bez dopadu na životní prostředí, navštivte náš obchod, nebo se nám můžete ozvat v sekci Kontakt.

plastic-cami-758x569
plastová brčka sesbíraná v moři

zdroj:http://www.europarl.europa.eu

Top