Jak slámky vznikají

Jak slámky vznikají

V předchozím článku jsme Vám představili příběh našeho vzniku a co nás vedlo k tomu nabízet na českém trhu pšeničná brčka jako alternativu k těm plastovým. 

Jak jsme již zmínili, celý tento nápad se zrodil při působení Honzy v Číně, kde se také nachází naše „výrobna“. Pole a prostory, kde se slámky zpracovávají, se nachází v malém městečku nedaleko hlavního města provincie Henan, která je díky své poloze ve středozemí, známá především právě zemědělstvím. 

Tím, že se jedná o čistě přírodní produkt, začíná se samozřejmě vysazením pšenice na poli . Tomu se děje jednou do roka, protože ač je zde díky podnebí sklizeň dvakrát do roka, tak jednou se vysazuje kukuřice a podruhé právě naše pšenice, aby docházelo k obměňování půdy a živin. Během naší návštěvy bylo již po sklizni a vysazena byla právě kukuřice. Na fotografii můžete vidět rostoucí kukuřici a zbytky pšenice, která se sbírá ručně, protože při strojovém sečení by došlo k poničení dutinek (slámek)

Po ručním sebrání se oddělí klásek, který putuje do standardního procesu na výrobu mouky, těstovin, piva a dalších potravin. Zbývá nám tedy samotné stéblo s lístky, které se uskladní a prochází procesem sušení. Po usušení dochází k oddělení lístků a prvnímu třídění, kdy oddělíme poničené a nevyhovující stébla. 

Následuje lázeň v horké vodě, která má za úkol zbavit stébla nečistot, která se může na stébla dostat během procesu. Předposledním krokem je opět ruční zastřihávání slámek na požadovaný rozměr, který je u našich slámek 20cm. Tato hodnota je nejideálnější ať už pro samotnou konzumaci nápoje, tak i s ohledem na „výrobní proces“, protože lístky na stéblu mají zhruba tento rozestup a tím, že lístek ochraňuje stéblo před sluncem dochází k barevnému zbarvení, které by se na první pohled mohlo zákazníkům zdát jako nečistota. Z obrázku níže můžete vidět, že i když je vlivem slunce vnější strana lehce barevně odlišná, vnitřní dutinka je beze změny.

Posledním krokem je balení a dodatečné třídění hotových slámek, které jsme do procesu přidali na základě naší zkušenosti se slámkami od ostatních dodavatelů. Nasbírali jsme vzorky od zhruba deseti běžně dostupných výrobců a s výsledky jsme nebyly spokojení, právě kvůli zabarvení některých slámek. Víme, že někteří zákazníci jsou velice nároční a proto jsme chtěli i my nabídnout tu nejvyšší možnou kvalitu pro naše zákazníky. Naše brčka jsou tedy dodatečně přebírána a nabízíme brčka pouze té nejvyšší jakosti

Top